Literatura piękna

Przewodnik wędrowca Gooley Tristan
Mężczyźni objaśniają mi świat Solnic Rebecca
Kaprysik Szczygieł Marcin
O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku. Timothy Snyder
Różaniec Kosik Rafał

Nowa powieść Rafała Kosika, łącząca niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. Różaniec to po Vericalu i Kameleonie kolejny dowód na ogromną wyobraźnię autora.

W Różańcu poznajemy Warszawę przyszłości, przyszłości, która miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie. Obserwujemy zwykłego czowieka w niezwykłym świecie, wmanipulowanego w wielką politykę, która i tak okazuje się nieznacząca wobec mechanizmów rządzących światem Różańca. Książka pokazuje nowe podejście do porządku społecznego, w którym pojęcie winy i sprawiedliwości odchodzi w przeszłość. Ludzie zamknięci w miastach - enklawach, poza którymi niemożliwe jest życie, są kontrolowani przez Nadzór,Prowokację i Eliminację oraz zdani na łaskę wszechmocnej g.A.I.a., o której nie wiadomo, czym naprawdę jest. Ona decyduje o życiu i śmierci jednostek, troszcząc się jedynie o dobro ludzkości.  A przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Przeciwstawia się jej ojciec, który jest gotów na największe poświęcenie, aby ratować swoje dziecko.

 

Rafał Kosik (ur. 1971) pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Pisze science fiction odwołujace się do klasyki gatunku. W jego twórczości obecne są elementy horroru i kryminału.  Bliska jest mu także fantastyka socjologiczna.

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu Masłowska Dorota Czytaj więcej »
Rzeczy, których nie wyrzuciłem Wicha Marcin Czytaj więcej »
Sirocco. Wspaniałe smaki Bliskiego Wschodu Ghayour Sabrina Czytaj więcej »
Rejwach Grynberg Mikołaj Czytaj więcej »
Rzecz o ptakach Strycker Noah Czytaj więcej »
Duchowe życie zwierząt Wohlleben Peter Czytaj więcej »
Mądrość jak rozkosz Ginczanka Zuzanna Czytaj więcej »
15 stuleci Banasiak Jakub Czytaj więcej »
Psy nad jeziorem Jergovic Miljenko Czytaj więcej »
Zapomniany walc Enright Anne Czytaj więcej »
Pedant w kuchni Barnes Julian Czytaj więcej »
Nasz film Krystyna Cieślak - Morgenstern
Świat w płomieniach Hustvedt Siri Czytaj więcej »
Niepamięć David Foster Wallace Czytaj więcej »
Długi marsz w połowie meczu Fountain Ben Czytaj więcej »
Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe Bonowicz Wojciech Czytaj więcej »
Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919 - 1949 Rypson Piotr Czytaj więcej »
Mleko i miód Rupi Kaur Czytaj więcej »
Oryks i Derkacz Atwood Margaret Czytaj więcej »
Duszny kraj Dylan Bob

Dziś Dylan nie jest szokiem kulturowym, ale wielką postacią światowej kultury. Ojcem Założycielem współczesnej piosenkiz ważkim tekstem. Kimś, kto prostował ścieżki Lou Reedowi, davidowi Bowiemu, Joni Mitchell, Leonardowi Cohenowi, Tomowi Waitsowi, Neilowi Youngowi, Patti Smith, Nickowi Cave'owi, Sinead O'Connor i mnóstwu innych. Dziś Dylan bywa stawiany siłą na cokole, na którym stać nie chce, ale na którym wielu wielu chętnie go widzi. Jednak my w Polsce wciąż Dylana nie znamy. Skąpe dotąd próby spolszczenia jego twórczości to za mało, by mógł skutecznie zasilić naszą przestrzeń duchową, tak jak zasilili ją Cohen, Brel czy Wysocki.

Moim zamierzeniem, moim celem, moim pragnieniem było to, żeby polscy słuchacze mogli przeżyć choć trochę podobne wrażenie, co odbiorcy oryginałów. Nie twierdzę, że moje przekłady są genialne, ale niech coś się, do ciężkiej cholery, zacznie. Niech przyjdą inni, (jeszcze) lepsi. Dylan na to zasługuje jak mało kto. Obyśmy my zasługiwali na niego.

Filip Łobodziński

Le Corbusier. Architekt jutra Flint Anthony Czytaj więcej »
Życie literackie w Krakowie Olczyk Jacek Czytaj więcej »
Słoneczne miasto Jansson Tove Czytaj więcej »
Niebotyki Pilot Marian

We wszystkich tych opowieściach, od pierwszej do ostatniej, śmierć hula w najlepsze! Cały wielki orszak - bo nie powiem kondukt - śmierci... Ta można pani bpwoem lubi się u mnie przebierać i stroić, i stroić miny, ba, z wdziękiem bawić się w kotka i myszkę, udawać kogo innego, wcielać się w niewinne istoty, w zmarłe dziecko, ożywione przez niosącą złudne nadzieje uzdrowicielkę, dziewczynkę tęskniącą za potrąconą przez samochód przyjaciółką, chłopa, który zjawia się z zaświatów, by molestować swoją kobietę, rudego sublokatora, któremu z nagła na głowę spada walizka... Ale, powiada moja wracająca z cmentarza matka, bez śmierci nie ma zmartwychwstania.

M.P. 

Włos Bregueta Podsiadło Jacek
Floryda Grzegorz Bogdał

Bogdał lubi gadać. Bogdał lubi gadać innymi. Bogdał to brzuchomówca. Pięć monologów na dwie ręce tu. Trzy jako mężczyzna, dwa jako kobieta. W kolejności do mikrofonu podchodzą: 1. Człowiek, który zarabiał jako sobowtór Freddiego z Queen, a teraz jest kaleką po amputacji nóg. 2. Stara, schorowana kobieta mówiąca do ptaka; czemu nie, ptaki są dyskretne. 3. Syn, za którego matka już nigdy głowy nie nadstawi, bo jej ją ten polski Obcy odrąbał z winy rosołu. 4. Nawrócona kurwa, z woli Bożej służebnicy Jezusa Chrystusa. 5. Właściciel kamienicy, który był niemową, lecz mowę odzyskał; dobrze, inaczej Floryda byłaby krótsza. 

Janusz Rudnicki

Prowadź swój pług przez kości umarłych Tokarczuk Olga

W oddalonej od reszty świata góralskiej osadzie w pięknej Kotlinie Kłodzkiej mieszka ze swoimi psami Janina Duszejko - nieco ekscentryczna starsza pani, miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Williama Blake'a.

Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarą padają miejscowi myśliwi. Czy to możliwe, by to zwierzęta - jak sugeruje Duszejko - zaczęły czyhać na życie swych opraców? Wszak Blake pisał: "Błąkająca się Sarna po lesie/ Ludzkiej Duszy niepokój niesie"...  

Jak podróżować z łososiem Umberto Eco

Jak podróżować z łososiem to wybór felietonów drukowanych pierwotnie w medialońskim tygodniku "L'Espresso". Część z nich pochodzi z lat 1975-1991 i jest już znana z tomu Zapiski na pudełku od zapałek. Pozostałe, napisane w latach2004 - 2014, ukazują się w wydaniu książkowym po raz pierwszy. Wszystkie mają charakter instruktażu: autor staje się swego rodzaju przewodnikiem po najrozmaitszych sytuacjach życiowych, zwykle tragikomicznych, na pozór nieistotnych, lecz w sumie składających się na nasz byt i sprawiających, że skupiamy się na drobiazgach, zupełnie zapominając o kwestiach pdstawowych, które nadają sens ludzkiemu istnieniu.

W felietonie tytułowym na przykład wkraczamy do hotelu, którego pracownicy postępują dokładnie według instrukcji przekazywanych im przez komputer. W efekcie całkowicie odrzucają jakąkolwiek logikę, co uniemożliwia realizację najprostszych czynności i prowadzi do wielu absurdalnych sytuacji. Autor nie tylko piętnuje odwieczny rozrost biurokracji (odyseja obywatela starającego się załatwić wtórnik utraconego prawa jazdy), lecz także zwraca uwagę na konsekwencje rozwoju techniki (co można powiedzieć o człowieku na podstawie jego sposobu korzystania z telefonu komórkowego) i postępujacej potęgi kultury masowej (pęd do pokazania się w telewizji). Eco podkpiwa sobie z przyzwyczajeń pracowników bibliotek naukowych, z pewnych przepisów (które sprawiają, że inwentaryzacja sprzętu na uniwersytecie wymaga burzy mózgów), z nieracjonalnej chęci wymyślania i posiadania nonsensownych, zbędnych gadżetów czy też ze schematów powielanych w nieskończoność przez filmowców i dziennikarzy. Dla przeciwwagi zaleca czytelnikowi chwilę odpoczynku i zadumy, proponujac lekturę znaczących - i łatwiejszych w odbiorze - dzieł klasyków filozofii.   

Amerykańska sielanka Roth Philip

Seymour "Szwed" Levov to przystojny, błękitnooki blondyn, już za młodu obrosły legendą sportowiec, uwielbiany w swoim rodzinnym mieście Newark. Dorasta w czasie powojennej prosperity, żeni się z byłą miss New Jersey, przejmuje po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do pięknego domu w malowniczej wiosce Old Rimrock. Przykładny mąż i ojciec. Idealny Amerykanin prowadzący sielankowe życie.

Aż pewnego dnia, w 1968 roku, budzi się z amerykańskiego snu... Merry, najdroższa córka Szweda, kiedyś kochajaca bystra dziewczynka, wyrasta na ponurą fanatyczną nastolatkę zdolną do najdzikszych aktów terroryzmu politycznego. Z dnia na dzień Szwed zostaje wyrwany z idylli i rzucony w odmęty amerykańskiego szaleństwa...

Pozwól rzece płynąć Cichy Michał

W Pozwól rzece płynąć Michał Cichy znów wyrusza w podróż po najbliższej okolicy iobserwując drzewa, ludzi i niebo, układa osobistą mitologię codzienności. Przemierza Ochotę, by odkryć w niej "cały świat", swoją wioskę w mieście, indywidualny raj. Raj to na miarę człowieka , czasami niedoskonały, czasami porażający obojetnością, zawsze bliski, ale czasem zdumiewający na nowo. Ten sześciomiesięczny spacer od zimy do lata jest także swoistym traktatem o postrzeganiu, otwieraniu się na codzienność, stawaniu się jej częścią. To także książka o miłości, pokorze, a przede wszystkim zgodzie na los.  

Wodnikowe wzgórze Adams Richard Czytaj więcej »
Śmierć w rzece Kura Spasowicz Włodzimierz Czytaj więcej »
O pisaniu Bukowski Charles Czytaj więcej »
Król Twardoch Szczepan Czytaj więcej »
Pochwała cienia Tanizaki Jun'ichiro Czytaj więcej »
Kroniki Dylan Bob Czytaj więcej »
Niesamowita słowiańszczyzna Janion Maria Czytaj więcej »
Bracia Burgess Strout Elizabeth Czytaj więcej »
Kartoflada Piątek Tomasz Czytaj więcej »
Ślady Małecki Jakub Czytaj więcej »
Dziennik z podróży do Rosji Steinbeck John Czytaj więcej »
Metafizyka i metapolityka Wodziński Cezary Czytaj więcej »
Szpagat Chojnacka Joanna Czytaj więcej »
Rój Paull Laline Czytaj więcej »
Publicystyka Broniewski Władysław Czytaj więcej »
Lekcje anatomii doktora D. Engelking Wojciech Czytaj więcej »
Sekretne życie drzew Wohlleben Peter Czytaj więcej »
Miasta wyśnione Graham Wade Czytaj więcej »
Architektura nowoczesna. Wykłady Frank Lloyd Wright

Frank Lloyd Wright (1867-1959) - arogancki celebryta, charyzmatyczny geniusz, żarliwy krytyk swoich kolegów, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych (obok m.in. Le Corbusiera i Waltera Gropiusa) architektów XX wieku.

Architektura nowoczesna to cykl sześciu wykładów, które wygłosił na Princeton University w 1930 roku. Był już wtedy niepodważalnym autorytetem, a w tych pełnych pasji, pieczołowicie przygotowanych tekstach zawarł swoje twórcze credo: odrzuca idee Corbusiera i chłodny funkcjonalizm modernistycznej architektury (wystarczy spojrzeć na dzisiejsze blokowiska, dokąd zbłądziła) i zamiast budynków - maszyn do mieszkania proponuje architekturę organiczną, zespoloną z przyrodą, opartą na formie otwartej, dynamicznej, stanowiącej wyraz i tło dla naszych potrzeb i dążeń.

Jego indywidualizm czyni go twórcą niezwykle dziś aktualnym: bez romantyzmu - wskazuje - architektura sprowadzałaby się przecież do zwykłych pudełek z rurami.

Euforia King Lily

Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów - Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia - osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności - siebie.

Euforia plasuje się w rzędzie obok dzieł Conrada i Barbary Kingslover: bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego. Czytelnik otrzymuje książkę intensywnie pobudzającą intelektualnie, głęboko poruszającą w uniwersalnym sensie.

 

Galicyanie Nowak Stanisław Aleksander

Wyjątkowa rodzina, galicyjska wioska i ponad sto lat najważniejszych wydarzeń  historii Polski - oto fascynująca i pełna magii opowieść.

W Zaborowie ludzie przywykli do nieustannych przemarszów wojsk. Żołnierze ciągną tam i z powrotem, a życie toczy się dalej. Ktoś się rodzi, ktoś zakochuje, a kto inny zostaje powołany do kolejnej armii. Wydaje się, że i w rodzinie Kończyświatów nie będzie inaczej, jednak Hyndryk, senior rodu, od małego ma przeczucie, że jego życie nie będzie zwyczajne. W końcu nie każdemu przepowiadają, że ożeni się z własną żoną. A w miejscu, gdzie kolekcjonuje się bóle jak drogocenne kamienie, gdzie równie zdradziecka jak obcy żołnierze bywa tęcza zanurzona w Wisłoku i gdzie można się upić od samego słowa "spirytus", wszystko zdaje się możliwe.

 

Aleja narodowa Rudis Jaroslav

Mówią na niego Vandam,bo tak jak ten aktor, umie zrobić dwieście pompek. Nie jest naziolem, serio, tylko prawdziwym facetem, nie półfacetem, ostatnim prawdziwym Czechem. Lubi starą dobra pracę ręczną. Adolf Hitler uratował mu życie. Myślisz, że wiesz, co to czeski humor? Cały świat kocha czeskie piwo i czeski humor! Myślisz, że wszędzie wojna, a w Czechach ciepełko, knedliki, pokój i spokój? Spoko. W najnowszej powieści Jaroslava Rudisa jak uparty refren powracają kapitalizm, komunizm, miłość i wolność.

Skrawki Combuchen Sigrid

Niebo w Lund jest najwspanialsze w wiosenny lub jesienny wieczór, kiedy na najstarszej ulicy w mieście zapalają się latarnie. najpierw świecą na zielono, potem na zółto, na koniec biel elektryczności wypełnia korony drzew. W miejscu, w którym przed chwilą zaszło słońce, rysuje się czarna wieża z zawsze punktualnym zegarem. Niebieska godzina na Finngatan inspiruje mieszkającą w Lund powieściopisarkę. Podobnie jak zdjęcie, które znalazła w antykwariacie i następnie opisałą w swojej książce. Fotografia z lat trzydziestych przedstawia członków kilkuosobowej rodziny pozujących przed swoim domem.

Kiedy Hedda Langmark w jednej z tych postaci rozpoznaje siebie, postanawia napisać list do autorki. Tak rozpoczyna się ich trwająca lata korespondencja... Sposród listów oraz osobistych zapisków autorki powoli wyłania się historia życia Heddy - dorastającej w Lund dziewczyny, o której losie zadecydował przypadek i kilka nieprzemyslanych decyzji podjętych w młodości. W pewnym momencie między kobietami dochodzi do sporu. Czy na pewno teraźniejszość jest ważniejsza niż wspomnienia?

Bliskie kraje Fiedorczuk Julia

Pewna kobieta zakłada nielegalny ogród na ostatnim piętzre warszawskiego bloku. pewien mężczyzna składa 1156 żurawi origami i niechcący ratuje komuś życie. Pewn dziewczynka martwi się, że wyrażając egoistyczne życzenie, popełniła grzech przeciwko grawitacji. Punkowa poetka zostaje gwiazdą serialu telewizyjnego, a sekretarka zmarłego pisarza wchłania jego tożsamość jak rozgwiazda ciało swojej ofiary.

Pamięć odsłania warstwy krajobrazów, do których nie da się już wrócić, chociaż to one nas zbudowały. Świat przyrody przenika się z ludzkim światem, a mimo to pozostaje dziki, wywołując zachwyt i grozę. W drugim człowieku otwiera się otchłań, niepokojąca, ale i znajoma. Inni są tuż obok nas, a zarazem nieskończenie daleko.

Bliskie kraje to 22 opowiadania o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach. Zarazem jest to wyznanie wiary w piękno i moc literatury w świecie wyniszczonym przez wojny i kryzys ekologiczny. Mocna, hipnotyzująca proza. 

Patrząc Czapski Józef

"Kiedyś miałem szczęście oglądać z Czapskim wystawę Bacona. Widziałem, jak potrafi patrzeć. Czapski przygladał się z taką uwagą, że wtapiał się w obraz, jakby był jego częścią. Zastanawiał się, jak jest zrobiony, dlaczego żółć jest śpiewajaca, jak można było namalować coś tak ostatecznego. Fascynująca była jego wiara w malarstwo..."

Andrzej Wajda

"[Czapski] ma uderzający dar twórczego podziwu. Uczy się patrzyć i uczy patrzyć innych. Umie przemieniać martwe pomniki w skarby, ożywiać muzea, powodować, że muzy pojawiają się w nich, stają przy obrazach, mówią do ucha patrzącego".

Wojciech Karpiński

"Patrząc: wspaniale napisana, przemyślana "z paletą w ręku", ale i z kawałkiem czarnego chleba w gułagu książka o sztuce - i o życiu, krótko mówiąc - o condition humaine. Bez żadnej retoryki, rzetelna i mądra do samego spodu."

Jacek Woźniakowski

 

Dobrze się myśli literaturą Koziołek Ryszard

Czy literatura jest koniecznością mówiącego człowieka? W swoich esejach Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić emocje, jesteśmy na nią skazani. Czytanie literatury ulepsza myślenie i naprawia złą mowę pubbliczną. Autor sięga do twórczości klasyków - jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek - oraz pisarzy współczesnych - Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Nie mam żadnych wątpliwości: nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek. Prowokujący erudyta, zadziorny eseista, zaskakujący intelektualista. Pisze, jak mało kto. Trochę pzresadza z tym pozytywizmem, ale nobody's perfect.

Michał Paweł Markowski

 

Głód Caparros Martin Czytaj więcej »
Niskie łąki Siemion Piotr

Wznawiane po ponad dziesięciu latach, wychwalane i potępiane przez media Niskie łąki to najodważniesza polska powieść o końcu komunizmu i początku naszego nowego świata. Troje młodych bohaterów - bezimienny Anglik, piękna cyniczna kobieta i natchniony psychopata z podziemia - prowadzą nas przez kontrkulturowy Wrocław z czasów stanu wojennego, labirynty Manhattanu i wreszcie rodzącą się pstrokatą Polskę lat 90. Ich gorzka, porywająca historia to obraz pokolenia, które dziś rządzi Polską.

Fatum i furia Groff Lauren

Żywiołowa, zniewalająca, pełna niepokoju powieść o miłości i zaślepieniu - Fatum i furia jest jak rozsypująca się układanka.

Lancelot opowiada o spotkaniu kobiety swego życia, Mathilde mówi, jak było naprawdę. Ich relacje porywają i hipnotyzują, a zwrot akcji sprawia, że czytelnik kwestionuje wszystko, czego dowiedział się wcześniej.

Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony - furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to, co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

Spadający nóż Zbigniew Mentzel Czytaj więcej »
Wigilijne psy Orbitowski Łukasz Czytaj więcej »
Klaśnięcie jednej dłoni Flanagan Richard Czytaj więcej »
Choroba jako metafora Sontag Susan Czytaj więcej »
Listy Jansson Tove

Tove Jansson kochała listy. Pisała je przez całe życie - własnoręcznie odpisywała swoim czytelnikom z całego świata, często ozdabiając je rysunkami. Pisał też do tych, którzy byli jej najbliżsi: do rodziny, przyjaciół i ukochanych, między innymi do Tuulikki Pietila, z którą spędziła czterdzieści lat. Mówi się, że napisała jakieś sto tysięcy listów.

Pierwsze pokazują Tove jako młodą dziewczynę, absolwentkę malarstwa, podróżującą po Włoszech, Francji i Anglii, ostatnie jako światowej sławy pisarkę i malarkę. Bywa w nich szczęśliwa, melancholijna, zmęczona sławą Muminków. Ale przede wszystkim pełna empatii, dowcipna i przenikliwa. Niezwykła.

To bogato ilustrowany, poruszający dokument, wyjątkowo ważna część historii o Tove Jansson.

 

Tove jest zawsze za mało. Muminki, powieści, opowiadania, komiksy i w końcu listy, a nam ciągle nie starcza. Tak już mamy, my - nielegalni imigranci od lat koczujący w dolinie Muminków i okolicach. Dla nas sięgnięcie po tom jej listów jest pierwszą potrzebą, dla wszytskich innych to świetna okazja, by przez uchenne drzwi odkryć pisarkę, z którą z powodzeniem można spędzić resztę życia.

Szymon Kloska

Tym listom nieprzypadkowo towarzyszą ilustracje, których oryginałom przyglądałam się długo na jubileuszowej wystawie poświęconej Tove Jansson w Helsinkach - z podziwem dla ich rozmiarów, niewiele większych od pocztowego znaczka. Rysunki i słowa dopełniają się. Jest w nich cała Tove - artystka i buntowniczka, osoba o bystrym oku i ciętym języku. Autoironiczna, bezczelan i szczera, szkicuje najbardziej osobiste ze swoich miniatur z typową dla siebie precyzją.

Beata Chomątowska

Kiedy zdarza się przemoc lubię patrzeć Wojtaszczyk Kuba

Zamordowane chomiki w maleńkich trumienkach, zubożały lord wynajmujący pokoje dziwnym lokatorom, hipsterska kwiaciarnia prowadzona przez gejów, krwawa rewolta zdesperowanych studentów i absolwentów kierunków humanistycznych, domagających się choćby cienia szansy na pracę i godne życie. Gęste od ironii i absurdu literackie danie, polane sosem z trafnych obserwacji i przenikliwych analiz socjologicznych, doprawione gorzkim humorem i zdroworozsądkowo - pesymistycznymi prognozami.

 

Królestwo Carrere Emmanuel

Jak to się dzieje, że dziś nadal miliony ludzi ruszają do świątyń w odpowiedzi na "dobrą nowinę" Żyda z Nazaretu, ukrzyżowanego ponad dwadzieścia wieków temu przez Rzymian? Dlaczego współczesny człowiek wciąż stawia pytanie nie tylko o Jezusa, ale i o to, kim byli Paweł z Tarsu, Łukasz Ewangelista, świety Piotr oraz inni twórcy sukcesu chrześcijaństwa?

Emmanuel Carrere, zawsze prowokujący jako pisarz, przeżył niegdyś radyklane nawrócenie. Potem stał się agnostykiem. Teraz zaś opowiada czytelnikom historię swojego spotkania z religią, ale przede wszystkim prowadzi "śledztwo", chcąc zrekonstruować początki chrześcijaństwa po odejściu Jezusa i zrozumieć fenomen siły Nazarejczyka i jego religii.

To powieść imponująca bogactwem treści. Tajemnica wiary miesza się tu z - prawdziwą i przypuszczalną - historią świętych Pawła, Piotra, Łukasza. Starożytność spotyka się ze współczesnością, ewangelie z wielkimi dziełami literatury, Jezus, pierwsi chrześcijanie oraz kapłani jerozolimscy z Gogolem,Nietzschem, Sienkiewiczem, bolszewikami...

Królestwo jest powieścią fascynującą: i erudycyjną, wielką narracją historyczno - biblijną, i refleksyjną, mocno naznaczoną osobistym doświadczeniem autora - już niewierzącego, ale wciąż poszukującego. Królestwo jest też znakiem naszych czasów, bo to opowieść dla wierzących i niewierzących.

O pochodzeniu łajdaków Wiśniewski Tomasz

Nie do wiary, ale tak, to prawda - kupiłem mieszkanie.

Wiele się teraz zmieni: nie będzie już comiesięcznego horroru w okolicach dziesiątego, ani krwiożerczych wynajmujących, ani upiornego widma przeprowadzki czy po prostu zwyczajnej hańby. Gdy tylko usłyszę słowo gumtree, będę wybuchał szatańskim śmiechem.

Kupiłem mieszkanie.

Fragment opowiadania "Pierwsze mieszkanie". 

Niezwykła wyobraźnia literacka Wiśniewskiego oddaje hołd Calvino, Borgesowi czy twórcom z grupy OuLiPo. Pozornie zwykła i oswojona rzeczywistość ma swoją absurdalną, groteskową, czasem przerażającą podszewkę. Jego proza to odświeżający powiew niekonwencjalności.

Z werdyktu Jury Konkursu Promotorzy Debiutów 2015

 

Wina Ferdinand von Schirach Czytaj więcej »
Filozofia chodzenia Gros Frederic Czytaj więcej »
Wojna Witkacego Dubiński Krzysztof Czytaj więcej »
Fynf und cfancyś Witkowski Michał Czytaj więcej »
Cud uważności Thich Nhat Hanh Czytaj więcej »
Idź, postaw wartownika Harper Lee Czytaj więcej »
Próba Eleanor Catton Czytaj więcej »
Tak. Wyjadacze Thomas Bernhard Czytaj więcej »
Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Timothy Snyder Czytaj więcej »
Dygot Małecki Jakub Czytaj więcej »
Drobne występki w czasach obfitości Kneale Matthew Czytaj więcej »
Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem Święcicka Olga Czytaj więcej »
Wróżenie z wnętrzności Szostak Wit Czytaj więcej »
Sztuka budowania Jan Knothe Czytaj więcej »
Medgidia miasto u kresu Teodorescu Cristian Czytaj więcej »
Zabić drozda Lee Harper Czytaj więcej »
Judasz Oz Amos Czytaj więcej »
Dzieci z Alei Rothschildów Stefanie Zweig Czytaj więcej »
Widzieć/wiedzieć red. Przemek Dębowski Jacek Mrowczyk Czytaj więcej »
Zawsze jest dzisiaj Cichy Michał Czytaj więcej »
Silva rerum Kristina Sabaliauskaite Czytaj więcej »
Nie jest źle Jan Novak Czytaj więcej »
Sześć odcieni bieli i inne historie Hanna Krall Czytaj więcej »
Kompleks gmachu Architektura władzy Deyan Sudjic Czytaj więcej »
24/7 Późny kapitalizm i koniec snu Jonathan Crary Czytaj więcej »
Budda z przedmieścia Hanif Kureishi

Czytaj więcej »
Dokręcanie śruby Henry James Czytaj więcej »
Kolos Finn Alnaes Czytaj więcej »
Gdy zniknęły gołębie Oksanen Sofi Czytaj więcej »
Dziennik roku Węża Piotr Siemion Czytaj więcej »
Niewola Spiro Gyorgy Czytaj więcej »
Rzeczy Georges Perec Czytaj więcej »
Zatracenie Osamu Dazai Czytaj więcej »
Pogarda Alberto Moravia Czytaj więcej »
Obrazy Włoch Toskania i Umbria Paweł Muratow Czytaj więcej »
Ponad światem Paul Bowles Czytaj więcej »
Pod osłoną nieba Paul Bowles Czytaj więcej »
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię Dino Buzzati Czytaj więcej »
Bliskość Marin Malaicu - Hondrari Czytaj więcej »
Matki Pavol Rankov Czytaj więcej »
Dziennik zdrady Emilios Solomou Czytaj więcej »
Wymiary życia Julian Barnes Czytaj więcej »
Atlas wysp odległych Schalansky Judith Czytaj więcej »
Fabryka Absolutu Karel Capek Czytaj więcej »
 

Bracka 14,
31-005 Kraków
Tel.: +48 530 769 530

pn-pt 09:00 - 21:00
sb-nd 10:00 - 19:00